31. října 2016

"Muži a ženy nejsou stejní" No, nejsou. ALE!

Zase manifestace patriarchálního bullshitu v podobě těchto dvou souvisejících diskusí (tady a tady). Už jsem pak rezignovala odpovídat jednotlivcům a napsala jeden obecný příspěvek. Psáno jako odpověď centrální osobě diskuse, Danu Pribáňovi, který dělá pro ČT pořady, protože cestuje cizinou v trabantu. Dan Pribáň se vyjádřil, proč se mu lépe pracuje s muži (to se dá brát), ale pak už v těch diskusích valil strašné sexistické generalizace a stereotypy.

***

Muži a ženy nejsou stejní. Ale to proto, že lidé nejsou stejní. Jako se od sebe liší muži a ženy, tak dva muži nebo dvě ženy nejsou stejní. Vy zplošťujete komplexitu člověka na jeden znak a od toho odvíjíte svůj náhled.

A to trvání na tomhle jednorozměrném vidění s sebou přináší strašně moc problémů. Z toho, jak se vyjadřujete vy a všichni, co s vámi souhlasí, je zřejmé, že pro vás ten postulát "muži a ženy nejsou stejní" znamená, že ženy jsou horší. Budete mi tvrdit že ne.. ale prosím vás, mějte aspoň trošku odvahy přiznat si, že to tak máte. Vnímáte ženy jako méně schopné. Takže to opakované ujišťování se, že "muži a ženy nejsou stejní" je pro vás zároveň už legitimním zdrojem pro nerovné zacházení, diskriminaci a znehodnocování žen.

Druhý problém je, že ta "stejnost" je v drtivé většině případů sociální konstrukt. Tady ty odkazy na výkyvy nálad žen v průběhu měsíce jsou úplně absurdní. Všichni máme hormony a všichni máme nějaké výkyvy nálad na základě tolika a tak komplexních faktorů. Ale vy to všechno opět zploštíte na jednu rovinu a na základě té hodnotíte všechno. Vsadila bych se s vámi téměř o cokoli, že kdybychom vedle sebe pracovali, vůbec nepoznáte, kdy mám menstruaci. Zato se mi nálady mění podle toho, kolik mám zrovna cukru v krvi, jak jsem se vyspala nebo jakou ostudu zase udělal pan prezident. A představte si: stejně jako muži!! I muži mají výkyvy nálad, věděl jste to? Nebo ti jsou podle vás dokonalé stroje, zatímco ženy jsou zase něco míň, hormonální, labilní, emoční trosky? Vážně, přemýšlejte nad tím, s jakými předsudky o obou pohlavích uvažujete.

A s tím souvisí třetí problém, ta "nestejnost" jako sociální konstrukt. Vy máte tohle za fakt a předsudek a s takovým už apriori hodnotíte každou situaci, kde se potkají obě pohlaví. Není to tak, že potkáte muže a ženu a hodnotíte je jako tabula rasa, z nuly. Ne. Už předem máte nastaveno to očekávání, že ona je nějaká a on je nějaký a z těmito předsudky pak tu situaci interpretujete.

!!! A to je úplně normální, děláme to tak všichni, protože prostě není v lidských silách přistupovat ke každé situaci úplně z nuly. Máme nějaké předznalosti na základě socializace a předchozí zkušenosti. Jenže tyhle předsudky občas ubližují a to velmi. Proto se na ně upozorňuje, mluví se o nich a lidé se snaží si je uvědomit a sledovat, jak moc je při hodnocení a prožívání situace ovlivňují. Proto pokud chce člověk růst, rozvíjet se, být více spravedlivý a kriticky myslící, měl by jednou za čas poslouchat ostatní, když ho upozorňují na nějakou takovouto vadu v jeho mentálních modelech a otevřít se představě, že se možná doposud trochu mýlil a mohl by něco dělat jinak a líp.

1 komentář:

  1. Já teda DP prakticky vůbec neznám, takže opravdu nemám potřebu se jeho osobně nějak zastávat, ale zaujala mě tahle pasáž z textu:

    "je zřejmé, že pro vás ten postulát "muži a ženy nejsou stejní" znamená, že ženy jsou horší. Budete mi tvrdit že ne.. ale prosím vás, mějte aspoň trošku odvahy přiznat si, že to tak máte. Vnímáte ženy jako méně schopné"

    Jinými slovy autorka argumentuje takto: to, co říkáte, je sice přijatelné, ale podle mě si myslíte pravý opak, který přijatelný není, takže je třeba to odsoudit. Takže autorka člověku podsune opak toho, co říká, a pak ho za ten opak kritizuje. A ještě mu vyčte, že je zbabělec, protože to nepřizná.

    Kouzelné :) Ale jak potom s takovou feministkou diskutovat, když ona ví lépe než vy, co si myslíte?

    OdpovědětVymazat